برجسته کردن پستان با پروتز

یکی از پر طرفدارترین جراحی‌های پلاستیک، عمل جراحی برجسته کردن پستان است. در طی این جراحی، اندازه پستان بزرگتر شده و فرم آن اصلاح می‌شود که این امر با قرار دادن پروتزهایی که ظاهری طبیعی دارند و فرد با آن احساس راحتی می‌کند، صورت می‌گیرد. داشتن پستان‌های خوش فرم تأثیر بسیاری بر روی افزایش حس زنانگی، زیبایی و امنیت زن دارد. برای خانم‌هایی که داشتن قوس‌های ظریف، خط سینه جذاب و در عین حال ظاهری طبیعی اهمیت دارد، جراحی برجسته کردن پستان بهترین گزینه خواهد بود. دکتر باقری با انجام جراحی تخصصی و متبحرانه، تلاش می‌کند تا ضمن حفظ حالت طبیعی عمل جراحی زیبایی را انجام دهند و نتیجه‌ای فراتر از انتظار فرد ارائه نمایند.

دو نوع پروتز که در این نوع جراحی بسیار کاربرد دارند عبارتند از:

  • پروتز سالین:یک پوشش سیلیکونی دارد که داخل آن مقادیر متفاوتی از آب نمک استریل (سالین) وجود دارد که می‌تواند در شکل‌دهی و سفت کردن پستان مؤثر باشد. در صورت سوراخ شدن پوشش سیلیکونی، پروتز کوچک می‌شود و سالین تراوش شده، به طور طبیعی جذب بدن می‌گردد و سپس از بدن دفع می‌شود.

    هر چند که در حال حاضر از این روش بیشتر در آمریکا استفاده می‌شود اما پروتز سیلیکونی در کشورهای اروپایی و آسیایی، به مراتب خواستار بیشتری دارد. با پیشرفت‌هایی که در زمینه ساخت این پروتز صورت گرفته، عارضه آن بسیار بسیار کم شده است.

  • پروتز سیلیکون: یک پوشش سیلیکونی دارد که داخل آن با ژل الاستیک پُر شده است. این پروتز شباهت بسیار زیادی به بافت طبیعی پستان دارد. در صورت سوراخ شدن پوشش سیلیکونی، ژل ممکن است داخل پوسته پروتز باقی بماند، یا در اطراف آن پخش شود و یا وارد بافت پستان گردد. زمانی که این پروتز سوراخ می‌شود ممکن است حالت قبلی خود را حفظ کند.

    ژل موجود در این نوع پروتز اصطلاحاً حافظه داشته (Memory Gel) و به سختی از هم جدا می‌شود. از آنجا که آسیب رسیدن به پوسته معمولاً بسیار نادر است و کمتر در بیماران قبل از 5 سال اتفاق می‌افتد، این ژل درون کپسول پروتز باقی خواهد ماند و بیرون نمی‌ریزد.

این جراحی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود اما برخی جراحان از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند. در ابتدا جراح یک شکاف ایجاد می‌کند که محل قرارگیری آن بسته به نوع و اندازه پروتز و شرایط فیزیکی شما، متفاوت خواهد بود. این شکاف ممکن است در زیر بغل، چین زیر پستان و یا هاله اطراف نوک پستان ایجاد گردد. جراح جهت وارد کردن پروتز یک فضای مناسبی را در پشت عضله سینه یا جلوی آن و در زیر بافت پستان، به وجود می‌آورد. گاهی ممکن است پروتز قبل از قرار گرفتن در زیر بافت پستان پُر شود و یا در برخی موارد ابتدا پروتز وارد شده و سپس با استفاده از یک لوله باریک، از محلول سالین پُر می‌شود تا به اندازه مناسب برسد. در نهایت جراح ناحیه تحت عمل را بخیه می‌زند.

پروتز پستان شکل‌های مختلفی دارد که قبل از هر گونه عمل جراحی، نوع پروتز (اشکی، گرد و …) و یا اندازه آن با بیمار مورد مشاوره قرار می‌گیرد. پروتز مناسب پس از طراحی بر روی بدن، با توجه به خواسته بیمار و صلاحدید جراح انتخاب و استفاده می‌گردد.

نکته قابل توجه این است که در اطراف هر نوع پروتزی، با گذشت 3 ماه پس از کارگذاری آن، به مرور کپسولی تشکیل می‌شود که آن را در برگرفته و کاملاً از پستان و بدن جدا می‌کند. بدین ترتیب محیطی امن برای پروتز ایجاد می‌گردد.

تعداد بازدید : 273
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۱۰
منبع :